Čo je finančná páka a ako funguje

finančna pakaVýhodou pákového obchodovania narozdiel od  obchodovania bez páky kde  zaplatíme 100% hodnoty  keď si kúpime nejaký titul,menu…. je ,že na otvorenie obchodu nám stačí aj menej peňazí čo znižuje kapitálovú náročnosť obchodovania.Pri  pákovom  obchodovaní nemusíme mať  100% kapitálu na to aby sme otvorili obchod v určitej veľkosti ktorú si predstavujeme  ináč by sme museli držať na účte  veľké sumy a  tak pri použití finančnej páky nám stačí aj minimálna suma pri páke na to aby sme otvorili obchod. Pri páke 1:500 môžme otvoriť 500 krát väčší obchod ako bez páky záleží od brokera akú páku ponúka . V dnešnej dobe (rok 2017) ponúkajú brokeri vzhľadom na legislatívne požiadavky, oveľa nižšiu páku. Napríklad celosvetovo populárny eToro ponúka maximálnu páku vo výške.. Myslím že toto je férové najmä voči trejderom. Sotva ktorý trejderv realite totiž dokáže využiť naplno extrémne vysoké páky 888:1 ktoré sme mali možnosť vidieť v minulosti!!

Finančná páka a jej výpočet

Ak máme na účte sumu 10.000 eur  a  otvoríme obchod o veľkosti 1 lotu long na eurusd tak otvoríme obchod s pákou 1:10 ináč by sme museli mať na účte 100.000 eur  . Vďaka páke nám stačí mať na účte aj menšiu  čiastku na to aby sme mohli otvoriť veľký obchod . Počas obchodu je blokovaná marža tj časť kapitálu potrebná na otvorenie obchodu.

Upozornenie

Problém a zároveň aj výhoda finančnej páky je ,že vďaka nej  môžte nielen zvýšiť vaše zisky ,ale  aj zvýšiť vaše riziko a stratu takže z finančnou pákou zachádzajte vždycky veľmi opatrne pretože finančná páka je veľmi dobrý sluha ,ale aj zlý pán a to čo môže zvýšiť vaše zisky sa nakoniec môže ukázať ako dvojsečná zbraň takže páku používajte rozumne a dodržiavajte pravidlá money managementu.