Vanilla opcie

Som typ  človeka čo skúša všetko možné a hlavne chcem zistiť čo  v praxy funguje a čo nie .Mám takú teóriu ,že žiadny človek nieje taký macher aby bol v každej činnosti super úspešný  a preto je lepšie experimentovať zo všetkým možným a zistiť čo človeku viac sedí ,viac ho baví a na čo ma lepšie predpoklady .Tak som sa dostal k tomu ,že som začal experimentovať z opciami . Ak čakáte nejaký odborný článok tak vás zrejme musím sklamať ,lebo opcie riešim len strašne krátko ,ale postrehol som základné výhody a nevýhody a vysvetlím vám úplné základy .Veľmi v stručnosti vysvetlím ako tie opcie fungujú. Sú dva druhy obchodov s  vanilla opciami buď opcie nakupujete alebo predávate. Základný rozdiel medzi nákupom a predajom opcie je v tom , že pri nákupe opcie je vaša strata limitovaná len na opčnú prémiu ktorú ste zaplatili na začiatku ,ale  váš zisk je neobmedzený . Pri predaji opcie ste vy naopak eminent opcie a platí to ,že opčnú prémiu získavate hneď ,ale ako eminent máte stratu neobmedzenú . Teraz sa zdá ,že predaj opcie je totálna blbosť ,ale opcie majú to čaro ,že tam môžte namiešať xy obchodov a  stratégií a nakoniec to môže dávať zmysel. Ja som z opciami len začal takže niesom taký opčný stratég mňa skôr zaujal nákup opcií.

V čom vidím výhody nákupu vanilla opcie

 Stratu máte už vopred určenú – vaša strata je limitovaná len na opčnú prémiu ktorú zaplatíte hneď na začiatku  takže je tam obrovské plus z hľadiska psychiky ,že máte jasne danú stratu.

Zisk je neobmedzený- Výslednú cenu si odrátate od opčnej prémie a to čo zostane je vaše

Stačí ak vaša pozícia bude len trošku v pluse v čase plnenia – Pri opcií ide len o to aby sa cena nachádzala nad strikom ktorí určíte v daný čas.

Nieje tam stop loss ktorí by vás vykopol – V tomto vidím snáď najväčšie +  oproti klasickému tradingu .Stalo sa mi nespočetne krát ,že som vedel odhadnúť nejaký fakt veľký pohyb ,ale neviete či ten pohyb nenastane až za týždeň alebo za dva .Čo ak pohyb nastane až za 2 týždne to by som si musel dať obrovský stop loss a môže ma vykopnúť ,ale pri nákupe opcie  nieje žiaden stop loss ktorí by vás vyhodil o pár pipov . Jediné čo je podstatné je kde bude cena v čase plnenia .Je jedno ,že trh pôjde proti vám keď ďalšie mesiace pôjde s vami

Môžete pri opciách namiešať rôzne stratégie -Tomuto sa veľmi nechcem venovať možno v ďalších článkoch ,ale pri opciach môžete rôzne hedgeovať  .

Z hľadiska psychiky to nieje taká divočina ako klasický trading- S tým nemám osobné skúsenosti ,lebo len začínam z opciami ,ale predpokladám  na základe vyššie uvedených faktorov ,že to tak je 🙂

 

 

Nevýhody

Opcie sú na krátkodobé obchodovanie trošku drahé- Problém je ,že na nejaké krátkodobé obchodovanie opcie nie sú veľmi vhodné lebo sú drahšie ale perfektne sa hodia na dlhšie a prudké pohyby cien .

Nedostanete peniaze za swap– Pre obchodníkov ktorý majú radi dvojitý príjem  čiže rast aktíva  + peniaze zo swapu ako pri pároch s nzd, aud  to môže byť nevýhoda.

Celej problematike opcií sa nedá venovať v jednom článku ak vám niečo chýba zrejme to bude v ďalšom článku.